Vietnam - doprava

Dopravní systém

Tato věc, tedy týkající se pozemské dopravy, nejde pochopit a to ani zkušeným cestovatelem. Ve městech je neskutečné množství motorek , které v žádném případě nerespektují dopravní předpisy, nemluvě o semaforech. Na červenou se tedy jezdí hlava nehlava za jakéhokoliv provozu. Výjimku tvoří autobusy a vozidla, která semafory dodržují. Přes cestu se dá projít jen s velkou dávkou odvahy, prostě se tam musí skočit a jít.. pokud ovšem Vám nekřižuje cestu policista, autobus nebo kamion. Motorky a auta se Vám mistrně vyhnou.. ale věřme tomu, že to tak bude navždy. Kola jsou také všudypřítomná, ale poměrně bezpečně si chodců nevšímají. Jezdí se vpravo, i když to tak na první pohled jde těžko odhadnout. Cesty jsou většinou zničené.

Motorová vozidla, hlavně auta jsou pro běžného smrtelníka - Vietnamce, těžko dostupná, ale jejich mistrný smysl pro náhradní řešení mnohé problémy vyřeší. Prostě vozí si na motorkách vše - prasata, nábytek, psi , slepice,atd.

Autobusy - většinou fungují, v jednom průvodci jsem se dočetl, že je velkým zážitkem cestovat vlakem. Letecké spojení jak vnitřní ( Vietnam air ) tak ve spojení s okolním světem funguje dobře - veškeré potřebné letenky zajistíme. Nápad půjčit si jakýkoliv dopravní prostředek je šílený a v žádném případě nedoporučujeme. Taxi se vás bude snažit oloupit tím, že bude jezdit obloukem k cíli, ale na druhou stranu zase více uvidíte a třeba objevíte zajímavé místo, které by jste jinak těžko hledali. Cena taxi je rozumná, trvejte na taxametru (12 000 dongů nástupní sazba + něco málo jízdy zdarma - cca 0,7 USD).